How to Feed A Family Of Five For One Week With $25


2013_Fall 120

No, this is not an extreme coupon challenge. We recently had a situation where we only had $25 to shop for the week and feed our family of five. With a very limited pantry and no coupons or stockpile, I had to quickly seek the Lord and ask Him to show me what we would do. And, He did – during the past week, through a series of events, I had learned about Ethiopian Food. Due to their very limited economy, Ethiopian’s have learned to make inexpensive but flavorful and filling food.

What follows is the menu we followed for the week.

  • 5 breakfasts of oatmeal

  • 2 breakfasts of peach muffins

  • 3 lunches and 2 dinners of Injera bread and lentil stew w/ tomatoes and spinach

  • 2 lunches and 3 dinners of fried rice (a couple Asian style and a couple Thai curry)

  • 2 lunches and 1 dinner of mac and cheese with mixed veggies

For total disclosure, the final dinner was pizza when we finally had money in the bank again:-)

This is what we had in our pantry:

  • Whole wheat flour

  • Brown rice

  • Lentils

  • Cane sugar

  • Tomato paste

  • Rice Vinegar

  • Soy Sauce

  • Canned peaches

  • Carrots

  • Cabbage

  • Salt and Spices

This is what we purchased for $25:

  • Oatmeal

  • 1 qt of almond milk

  • Butter

  • Olive oil

  • 5 pack of mac and cheese

  • 2 bags of frozen veggies (one mixed, one spinach)

  • 1 – 18 count eggs

We honesty ended up enjoying the food and did not feel that we were going without for the week. We are so encouraged by this, that we have decided to take up this challenge once a month and only have a $25 budget for one week every month. Our normal food budget runs about $75 – $100.

Oh, and another positive note is that I lost two pounds during the week. There really is something to be said about simple living, including simple eating.

What would you do if you only had $25 for one week to feed your family?

About these ads

5 thoughts on “How to Feed A Family Of Five For One Week With $25

  1. Love this post! found your blog through LinkedIn and have really been enjoying it.

    My family of four on $25 for a week

    Oatmeal / pancake breakfasts
    Lunches and dinners of
    Pinto beans and cornbread
    red beans and rice
    one fresh veg per day (whatever is in season)
    lentil and rice loaf with potatoes and gravy

    wow that probably put me over the mark.

    do you make your own injera? Love to see a post on that.

    • Hi Patrick!

      Are you guys totally vegan? If not, we add a little Turkey sausage to our red beans and rice (about $2.70 for a package).

      Yes, I made my own Injera. I am going to post the Injera recipe soon, along with an experiment I am doing (I am going to add pumpkin).

      I would like your lentil and rice loaf recipe. I haven’t been too successful with lentils and rice yet.

      April

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s